… damy radę „Kręcioła na Zalew Wiślany”

11.11.2022
0 - wyświetleń
2/5

Kanał, kliknij i zobacz:  YouTube

Zalew Wiślany

Powierzchnia: 838 km2;
Wymiary : 90,7 × 13 km;
Głębokość średnia: 2,7 m;
Głębokość maksymalna: 5,1 m, po polskiej stronie;
Zasolenie : 3‰

Akwen zaliczany do morskich wód wewnętrznych. Od północy ograniczony Mierzeją Wiślaną, od południa Wysoczyzną Elbląską, część wschodnia to granica z Federacją Rosyjską (Okręg Kaliningradzki) – obecnie całkowicie zablokowana dla ruchu wodnego, część zachodnia to rozległe tereny Żuław Wiślanych. Dawniej obszar Zalewu był częścią Zatoki Gdańskiej. Jeden z największych śródlądowych zbiorników wodnych w Polsce. Jest często nazywany „przedsionkiem morza”. Dla wielu żeglarzy jest to etap pośredni pomiędzy żegluga jeziorową a morską ze względu na konieczność czytania mapy i locji. Na Zalewie występuje morskie oznakowanie portów i torów wodnych, pławy, światła, stawy itd. Dzięki oświetleniu nawigacyjnemu można także doświadczyć nocnego wejścia do portu. Trzeba jednak pamiętać, że Zalew jest akwenem wymagającym większego doświadczenia od sterników. Niewielka głębokość w połączeniu z silnym wiatrem powoduje powstanie krótkiej, stromej i nieprzyjemnej fali. Zaleca się trzymanie torów wodnych i zwracanie bacznej uwagi na rozstawione poza szlakiem sieci rybackie. Zalew jest również częścią szlaku Pętli Żuławskiej. Jest to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej – Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, Baudy, Pregoły. Podczas rejsów po Zalewie Wiślanym warto odwiedzić następujące porty: Krynica Morska, Elbląg, Frombork, Tolkmicko, Kąty Rybackie, Piaski, Kadyny, Suchacz oraz Nowa Pasłęka. W okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych: piękne morskie plaże, imponujące wydmy morskie, Park Krajobrazowy „Mierzeja Wiślana”, rezerwat ornitologiczny Kormoranów i Czapli Siwej w Kątach Rybackich, klimatyczne miasteczko portowe zlokalizowane w Krynicy Morskiej wraz z latarnią morską, zabytkowa katedra wraz z planetarium we Fromborku, Muzeum Mikołaja Kopernika, starówka elbląska położona nad Kanałem Elbląskim wraz
z Muzeum Archeologiczno-Historycznym, charakterystyczne żuławskie domy podcieniowe w Drewnicy, niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, pałac w Kadynach, rezerwat wraz z cichą przystanią w Jagodnej, najwyższa wydma na mierzei zwana Wielbłądzim Grzbietem. Krynica jest dla Zalewu tym, czym dla Mazur są Mikołajki czy Giżycko. Największy na Zalewie port jachtowy, gdzie żeglarze nie są dodatkiem. Czyste, morskie plaże, rozwinięte zaplecze handlowe, gastronomiczne, hotelowe, moc atrakcji.

Rejs s/y Antilą 26 CC „Biskaje”, przy niskim stanie wody w kanałach (2015). Iława, Elbląg, Zalew Wiślany.

Przekop Mierzei Wiślanej połączy Zalew z Zatoką Gdańską. Budowa przekopu ma się zacząć w 2019 roku i potrwać około czterech lat. Kanał ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. 1,3 km długości i 5 m głębokości – tyle ma mieć kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 5 m, długości 100 m, szerokości 20 m. Obecnie – jak podkreśla Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – dostępność wód Zalewu Wiślanego dla poszczególnych typów jednostek jest całkowicie uzależniona od stanowiska władz Rosji. Przekop znacznie zwiększy atrakcyjność Zalewu Wiślanego jako akwenu żeglownego.